Microsoft Certified Partner

 


                SKI leverandør

 

   

VMkraeft2012crop.jpg

    

Aktuelt på Systemtech

Licenser til studerende       

student license 

Få tjek på licenserne

Har jeres studerende de nødvendige licenser til at bruge Microsoft-produkter hjemmefra?

Mange uddannelsesinstitutioner tilbyder de studerende fjernadgang til en række Microsoft-produkter, så de studerende har adgang til de samme it-ressourcer hjemmefra som på uddannelsesinstitutionen. Det sikrer et højt serviceniveau og de bedste betingelser for de studerende - men det kræver licenser.

Når studerende har adgang til Microsoft-produkter hjemmefra, kræver det en ’Student License’. Det vil sige, at de studerende skal have licens til at benytte adgangen til it-ressourcerne fra en privat pc i hjemmet. Desværre er nogle uddannelsesinstitutioner ikke helt opdateret i forhold til licensreglerne, og de tilbyder derfor de studerende adgang til Microsoft-ressourcer uden at sikre, at de studerende har de nødvendige licenser.

Ansvaret er uddannelsesinstitutionens
Ansvaret for licenser ligger hos uddannelsesinstitutionen, og betalingen for licensen påhviler i første omgang uddannelsesinstitutionen, som derefter har forskellige muligheder i forhold til at opkræve betaling fra de studerende for fjernadgangen til Microsoft-applikationerne og serverne.

Hvem betaler for en 'Student License'
Alt efter uddannelsesinstitutionens ønske kan der vælges en School Agreement på lejebasis eller en Student Select, som skal købes. Uddannelsesinstitutionen vælger selv, om der skal opkræves et fee fra den studerende, eller om uddannelsesinstitutionen selv bærer udgiften. Fælles for begge løsninger er, at den studerende ender med at eje licensen, når uddannelsesforløbet ophører.

Skal vi tjekke jeres licenser?
Licensområdet kan være komplekst - derfor tilbyder vi hos Systemtech en gennemgang af jeres nuværende licenser. På den måde får I ryddet op i jeres licenser og bliver helt opdateret på de nyeste licensregler.

Kontakt Jytte Nørskov Jensen, ansvarlig for salg af licenser, for flere oplysninger om licenser til studerende. Du fanger Jytte via mail Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den   eller ved at ringe på 70 30 00 00.
 
 

 

Profilbrochure

Læs mere omkring Systemtech her i profilbrochuren og læs samtidig om Energi Fyns erfaringer med samarbejdet med Systemtech

Systemtech profilbrochure Systemtech profilbrochure 

EasyIQ ConnectAnywhere i Version2

Onlinemagasinet Version2 fortæller historien om Skive Handelsskoles brug af EasyIQ ConnectAnywhere.

Læs hele artiklen her.

Udnyt elevernes private pc'er og macs i undervisningen

Med EasyIQ ConnectAnywhere kan I give elever og lærere med private bærbare helt nye muligheder.

Adgang til internet via skolens netværk

Adgang til hjemmedrev og gruppedrev – både på skolen og fra offentlige internetadgange

Single Sign-on på udvalgte websites

Print

Nemt passwordskift

Mulighed for gratis MS Office-pakke med Live@edu


EasyIQ ConnectAnyhwere giver også it-afdelingen en række fordele, blandt andet en GUI til nem administration af rettigheder og automatisk mapning af drev!

EasyIQ ConnectAnywhere

Nyhedsbrev




Aktuelt

VMware View 5Læs mere her...
Microsoft Lync Server 2010Læs mere her...
EasyIQ erfa-gruppemøde Læs mere her...
Kommune og Erhvervsskole seminarer 13 og 15 sep. 2011Læs mere her...

Kontakt Systemtech

Stærke kompetencer
Skarpe løsninger

Læs meget mere om, hvad vi kan tilbyde under Outsourcing og
Produkt & Ydelser.

Kontakt os på Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den eller ring på 70 30 00 00.