|
De sidste 6 år er EasyIQ blevet udviklet, videreudviklet, finpudset, opgraderet, tilpasset og igen finpudset - og sådan forsætter historien om EasyIQ. En dynamisk proces med store udfordringer undervejs. 
Det hele starter med SCRUM Kl. 8.30 mødes udviklings- og supportafdelingen for at ’scrumme’ - et stående morgenmøde med fokus på den enkelte medarbejders igangværende opgaver. Og sådan skal de blive ved med at mødes morgen efter morgen, fordi det stående morgenmøde er blevet en del af hverdagen og dermed arbejdsprocessen for medarbejderne.
” Når vi prioriterer at bruge 10 minutter på at ’scrumme’ hver morgen, så er det fordi vi tror på, at vi kan optimere hver enkelt medarbejders arbejdsproces ved at skabe en synergieffekt”, udtaler Frank Nygaard, Udviklingschef hos Systemtech.
Men SCRUM er meget mere end blot stående morgenmøder. Det dækker også over fleksible tidsplaner og deadlines, objektorientering, jævnlige releases og meget mere.
Operation DELTA I overgangen fra EasyIQ 3 til EasyIQ 5 har udviklings- og ikke mindst supportafdelingen mødt en række udfordringer. For at komme igennem helpdesksagerne relateret til EasyIQ 5 har Frank Nygaard iværksat operation DELTA - et projekt, som i al sin enkelthed fokuserer på at eliminere funktionalitetshuller mellem de to versioner, optimere den nye version af EasyIQ og ikke mindst sørge for, at helpdesken pr. 1. april har en SLA på maksimalt 8 timer - altså at Systemtech har svaret kunden, påbegyndt eller løst en opgave inden for 8 timer.
”Vores fokus lige pt er at optimere EasyIQ Basis, udvikle EasyIQ UniSync samt integration til Live@edu. Når vi vurderer, at vi er så nær perfektion som muligt, så går vi videre med at udvikle nye moduler til den meget omfattende EasyIQ portefølje.”
For at kommunikere mellemregningerne i operation DELTA ud, vil kunderne modtage releasenotes ved opdateringer. På den måde kan kunderne følge med i, hvad der sker i operation DELTA.
Fokus på kundetilfredshed På erfa-gruppemødet d. 12. november havde vi et flot fremmøde, hvor vores kunder viste stort engagement og velvillighed i forhold til at kaste lys over, hvor vi kan forbedre EasyIQ - og det er jo netop formålet med et erfa-gruppemøde. Frank Nygaard fortæller om opfølgningen på erfa-mødet: "På mødet spurgte vi blandt andet vores kunder, hvordan de helst ville kommunikere med os, og vi er nu i gang med at analysere svarene. I 2010 vil vi således fokusere endnu mere på, hvordan vi bedst muligt tilpasser vores arbejdsmetoder til kundernes behov."
Udviklings- og supportafdelingen ønsker alle EasyIQ-kunder og brugere en rigtig glædelig jul og et godt nytår.
Hvis du har spørgsmål til ovenstående, er du meget velkommen til at kontakte udviklingschef Frank Nygaard på 70 30 00 00 eller
Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den
.
|